Suyun kaldırma kuvvetinin hareketi başlatıcı ve kolaylaştırıcı etkisiyle dışarıda yapılmayan aktivitelerin suyun içinde yapılmasına olanak verir. Kaldırma kuvveti ağırlığı azatlığı için engelli çocuklar, gençler ve yaşlılar suda daha kolay hareket eder. Dışarıda yapamadığı hareketleri suyun içinde yapması, kişinin kendine olan güvenini ve motivasyonunu artırır.
Vücudun tüm kaslarının çalışmasını sağlar.
Çevresel uyarıları azalmış olan engellilerin, merkezi sinir sistemine farklı bir ortam yoluyla yoğun uyarılar gönderilerek duygusal gelişimi de desteklenmiş olur . Ayrıca akciğerler, solunum kasları ve diğer iç organlar üzerindeki basıncın etkisiyle solunum, yeme ve konuşma gibi fonksiyonlarda da olumlu değişiklikler beklenir.
Hidroterapinin bir diğer faydası da dirençtir. Su, havadan 12 kat daha dirençli olduğu için egzersizlerle kasların gelişmesini, kalp ve dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlar. Bacaklara etkileyen suyun basıncı kan dolaşımını kolaylaştırır.
HİDROTERAPİNİN ÖZELLİĞİ
Suyun fiziksel özelliği nedeni ile su içi egzersiz tedavileri için ideal bir ortam oluşturur. Su ile yapılan tedavilerde
* Kaldırma kuvveti
* Yoğunluğu
* Hidrostatik basıncı
* Suyun sıcaklığı etkilidir.
Su içinde yerçekiminin  etkileri çok azalır,ağırlık azalmış olur.Su vücudu her yönden destekler ,ağırlık azaldığı için eklemlerde hareketler çok kolaylaşır.
Suyun yoğunluğuna bağlı her yönde harekete karşı eşit direnci vardır.Bu dirence karşı kasların  çalışması ile kaslarda gelişme olur.Kas kuvveti ve dayanıklılığı arttırılır.Ilık suyun sakinleştirici etkisi ile çok iyi bir stres gidericidir.
Yer çekiminin  kısmen  ortadan kalktığı,insan vücudunu olumlu etkileyen bu ortam,zihinsel ve fiziksel engelli çocukların eğitimi ve gelişimi için çok önemli bir fırsat, eşsiz bir yöntemdir. Saami Aqua Tr su içi koşu ve yürüme bandı bu hareketleri daha kolay ve doğru yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Kalça veya bacak yaralanması geçiren herkes, hiç şüphesiz iyileşmek ve normal hayata devam etmek konusunda endişelidir. Bununla birlikte, rehabilitasyon ve yürüyüş eğitimi uzun olabilir ve genellikle cesaret kırıcı bir süreç olabilir. İyileşme beklenenden daha uzun sürebilirken, geçilmesi çok önemli bir nehirdir. Yürüme yeteneklerini yeniden kazanmaya çalışan hastalar, eklem ameliyatı geçirmiş olanlar için benzersiz faydalar sunan sualtı koşu bandı tedavisi seansları ile yeniden yürümeye başlayabilirler. Ağırlık taşıyan suyun kaldırma kuvveti teklifleri sayesinde, çoğu zaman suda karaya göre daha erken yürümeye başlayabilirler.

Su sporlarında ılık su iltihabı azaltır ve hastanın vücut ağırlığının beşte dördünü hafifletir. Artan denge, sirkülasyon, esneklik ve hareketlilik sayesinde su altı havuzlarında genellikle karada yapılan rehabilitasyonla gelen yan etkiler önemli ölçüde azalır. Düşme olasılığı büyük ölçüde azaldığından, hastaların programlarına bağlı kalmaları ve iyileşmeleri konusunda olumlu olmaları daha olasıdır.

Su ayrıca hastaların direnç yoluyla güç kazanmasına ve çalışan eklemlerin aşırı kullanımı nedeniyle yaralanma sonrası gelişmiş olabilecek hatalı duruşları düzeltmesine yardımcı olur.

Sualtı koşu bandı egzersizi, bacak şekillendirme için kanıtlanmış bir yöntemdir. Su basıncına karşı ayarlandığında, koşu bandında yürümek, alt ekstremiteler boyunca güç oluşturmaya yardımcı olur.

Bir araştırmaya göre , kara üzerinde bulunan vücut geliştirme ile uğraşan sporcular bu alternatif sualtı koşu bandı egzersizlerini açık havada spor yapmaya kıyasla daha fazla efor ve güç sarfetmektedir. Yaşlılar ve yetişkinler için bacak egzersizleri düşme riskini azaltır. Alt vücut ameliyatından sonra, hastanın ağırlık kaldırma faaliyetlerinden kaçınması gereken bir dönem olacaktır. Ancak çoğu zaman, suyun kaldırma faktörleri sayesinde, bir hasta veya sporcu bir su koşu bandını ameliyattan sonraki günler içinde iyileşme yardımcısı olarak kullanabilir.

Vücudun tüm bacak hareketleri kalçalara bağlı olduğu için o bölgedeki bir yaralanma vücutta daha fazla yaralanmaya neden olabilir. Bu nedenle, ön çapraz bağ (ÖÇB) yırtıklarının yıllık oranıyla mücadele etmek için kalça güçlendirme programlarına ihtiyaç vardır.

Su sporları, hem şişmeyi azaltan yatıştırıcı faktörler hem de su altı ortamında egzersizin düşük stresli, güç arttırıcı faydaları nedeniyle ACL yaralanmalarının en etkili önlemelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Yeni bir kas yaralanması geçirmiş kişiler için, su sporları daha fazla yaralanmaya, denge kaybına, hareketlilik ve kas gücü gibi yan etkilere karşı müdahale etmek için kullanılabilir.

Bir sualtı koşu bandının sualtı kameralarıyla birlikte kullanılması, duruş, yürüyüş ve spora özgü hareketleri iyileştirmek ve geliştirilmiş formla yaralanmaları önlemek için kullanılabilir.

Texas A & M Üniversitesi (TAMU) ACL önleme ve tedavisine yönelik araştırması , hastaların su altı koşu bandı egzersiziyle yalnızca güçlerini ve hareketliliklerini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda suyun rahatlığı nedeniyle egzersizlere daha olumlu bir yaklaşım sergilediklerini de bulmuştur.

Sporcuların egzersiz frekanslarını düşük stres seviyelerinde sürdürebilmeleri için, eğitim tesisleri su altı koşu bantları kurmayı düşünmelidir. Ankara merkezli eğitim tesisindeki Mamak Performance'da kurulan havuzu kullanan Mahmut Taha Sağlıklı Performance'ın Küresel Performans Direktörü Mahmut Talha, SAAMİ AQUA TR dokularını daha duyarlı hale getirdiği ve antrenmanlarına hacim kazandırdığı için övüyor. Karada ulaşılabilir olmak. Tesisini kullanan bazı sporcular haftada 25 km koşmak istiyor ve SAAMİ AQUA TR sistemi, aksi takdirde yüksek yoğunluklu rejimlerde birikecek olan ortak stresi azaltırken bu kilometreyi korumalarına izin veriyor.


Made with by sey agency