Eklem ve kas ağrısı olan  yetişkinler, su altı koşu bandı tedavisi ile rahatlama bulabilir. Osteoartrit gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler genellikle yürüme ve egzersiz gibi aktivitelerden kaçınsalar da, bu aktiviteler aslında ağrının bir kısmını ortadan kaldırabilir.

Kronik ağrı rahatsızlığı olanlar için suyun doğal hidrostatik basıncı iyileşme sürecine yardımcı olur. Hastalar göğüs derinliğinde sudayken vücut ağırlıklarının kadar azını taşıyabilirler. Su sadece şişliği azaltmak ve gevşemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda eklemleri gevşetir, gücü artırır ve esnekliği artırır.

Su altı koşu bandı, statik bir havuzun aksine suda daha doğal bir yürüyüş modelinin oluşmasını sağlar. Ağırlıksız ortamda oluşturulan bu uygun egzersiz, kara hareketlerine taşınır.

Sualtı koşu bandı fizik tedavisi ile daha uzun egzersiz süreleri suyun artan direnci ile birleştirilir. Bu, daha fazla kardiyovasküler dayanıklılık sağlar ve bu da hastanın fiziksel dayanıklılığını artırır. Tanınmış  Futbolcu ve Teknik Direktör Tamer Tuna arka arkaya kalça ameliyatlarından sonra karada performans gösteremez hale geldikten sonra kardiyovasküler bir fitness aleti olarak kullandı . Çok geçmeden, su altı koşu bandı antrenmanları gücünü yeniden oluşturdu ve kalçalarındaki eklem gerginliğini ortadan kaldırdı.

Ilık suyun duyusal etkileriyle uyarılan hastalar, suda koşu bandı kullanırken daha fazla eklem ve kas gevşemesinin keyfini çıkarırlar. Su altındayken, bir kişinin ağırlığı yüzde 80 oranında azalır ve eklem stresi ortadan kalkar. Havuz içinde bulunan SAAMİ AQUA TR, ağrıyan eklemler için daha da fazla gevşeticidir. Hastaların bir koşu bandı havuzunda deneyimledikleri çeşitli hareketler ve kardiyovasküler aktivitelerle birleştiğinde, su altı terapisinin rahatlatıcı etkileri esnekliğin artmasına neden olur.

 

Tüm su altı koşu bandı faydaları arasında en çok gözden kaçanlardan biri kas güçlendirme faktörüdür.  Yeni yapılan bir çalışmada Texas A & M Üniversitesi (TAMU) tarafından yürütülen vücut geliştirme ve su koşu bandı egzersiz kombinasyonları tek başına veya kara koşu bandı egzersiz ile birlikte gerçekleştirilen kuvvet eğitimi daha vücut kütlesini inşa etmede daha etkili olduğunu bulmuşlardır.

Bir kişi su altı koşu bandında koştuğunda, suyun viskozitesi nedeniyle vücudu daha fazla efor sarf eder. Bu, daha fazla kalça, bacak ve ayak kuvvetinin yanı sıra vücuttaki çekirdek kas gruplarında iyileşmelere yol açar.

Rahatlatıcı su ve suda çalışan bir koşu bandı üzerinde yapılan egzersizin kombinasyonu, yaralı dokunun iyileşme sürecine yardımcı olabilir. İstanbul, TUZLA MEDİCAL TERMAL'de, SAAMİ AQUA TR ile, hastaların fiziksel hareketliliğini geliştiren, gücü artıran ve osteoporoz gibi diğer durumları azaltma potansiyeline sahip yürüme eğitimi için kullanılmaktadır.

Fizyoterapistler bu eğitimi hastaların gergin kasları üzerinde jet terapi ile birleştirebilirler. Sonuç olarak, hastalar hareket kabiliyetinde iyileşmeler ve ağrıda azalma yaşadılar ve bu da su altı koşu bandının faydaları konusunda farkındalığın artmasına yol açtı.

Hidroterapi, artık yaralı atletleri su altı koşu bandı havuzlarında pilometrik rutinlere atayan atletik eğitmenler arasında da popüler hale geldi.  Bursaspor teknik direktörü  antrenör olan Tamer Tuna'ya göre,Bursasporun eğitim tesisindeki en büyük gelişme, SAAMİ AQUA TR gibi bir hidroterapi odasının yakın zamanda tesislerine eklenmesini içeriyor . TAMER TUNA'ya göre havuz içi yürüme bandı , iyileşmekte olan sporcular arasında ağırlık kaldırma egzersizleri için kullanılıyor.

Herkes egzersizin hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olduğunu bilse de, yakın tarihli bir TAMU çalışması, suda koşu bandı eğitiminin kan basıncını (BP) düşürmede karada yapılan egzersizden daha etkili olduğunu buldu. 60 yetişkinin izlendiği ve yerde ve su altı koşu bandı antrenmanlarının karşılaştırıldığı çalışmada, su altı antrenmanlarının diyastolik KB, egzersiz sistolik KB ve istirahat diyastolik tansiyonunda daha fazla azalmaya yol açtığı bulundu.

Suyun yatıştırıcı nitelikleriyle birleştiğinde, suda çalışan koşu bantları, çoğu ağrı nedeniyle karada egzersiz yapmaktan kaçınan yüksek tansiyonu olan 18 milyon Türk vatandaşı için ideal bir seçenektir.

Yakın tarihli bir Utah Eyalet Üniversitesi çalışmasında, osteoartritli (OA) hastaların su altı koşu bandı tedavisi ile daha fazla hareket kabiliyetine sahip oldukları ve eklem ağrısını azalttığı bulundu. Artık 1946 ile 1963 yılları arasında doğanlar  yetmişli yaşlarına yaklaşırken, 1990 ile 2005 arasında 21 milyondan 26,9 milyona yükselen Amerikan OA hastalarının sayısı her geçen yıl kaçınılmaz olarak artacaktır. SAAMİ AQUA TR  OA ile yaşayan insanlar için vazgeçilmez bir fizik tedavi aracıdır.

 

Made with by sey agency